Czym jest Agility?

malinois

Agility to według mnie najlepsza forma ruchu i rozrywki jaką można zaoferować psu oraz samemu sobie.

To nie tylko wielka frajda dla psa, kiedy pokonuje przeszkody. Pokonuje również swoje lęki np. przy wejściu do ciemnego tunelu, pokonaniu huśtawki która w pewnym momencie ucieka spod nóg, czy przy wspinaniu się wysoko nad ziemię na palisadę. 

W sytuacji, gdy nie ma możliwości dostarczyć psu odpowiedniej dawki ruchu a związane jest to z zakazami oraz brakiem miejsc, w których pies może pobiegać, trening Agility jest świetną alternatywą na spacer oraz sposobem na stworzenie mocnych więzi człowieka i psa.

Pies współpracując z przewodnikiem uczy się zaufania do niego. Zadaniem przewodnika jest motywowanie psa do pracy, tu nie ma miejsca na przymus

Na zawodach za każdym razem ustawienie przeszkód jest inne, a przewodnik ma tylko ok. 8 minut na zapoznanie się i zapamiętanie kolejności przeszkód oraz sposobu, w jaki go pokona wraz z psem.

O ile w trakcie treningu możemy motywować psa trzymając w ręku zabawkę lub smakołyk, to na zawodach nie ma takiej możliwości.

Trenując Agility właściciel uczy się przede wszystkim szybkości reakcji na zachowanie psa, a to jest połowa sukcesu w pracy z psem

Wyniki, jakie osiągnie przewodnik, są wynikiem jego pracy z psem, umiejętności motywowania i ukierunkowania zachowania psa tak, żeby z pasją wykonywał polecenia dla samej przyjemności ich wykonywania.

Emocji jest wiele a radość z bezbłędnego pokonania toru niesamowita

slalom_pudel

Czy w Agilty mogą startować tylko psy rasowe?

W Agilty startują również mieszańce, psy bez rodowodu. Takim mieszańcem był właśnie mój Rudolf i wcale nie przeszkadzało mu to zajmować wysokie lokaty na zawodach.  Agility to sport dla każdego psa – i dużego, i małego.

Psy startują według kategorii wzrostowej:

Extra Small („XS”) dla psów poniżej 28 cm wysokości w kłębie (klasa opcjonalna, pies może startowac w kategorii ,,XS” lub ,,S”)

Small („S”) dla psów  poniżej 35 cm wysokości w kłębie

Medium („M”) dla psów od 35 cm i poniżej 43 cm wysokości w kłębie

Mini Large („ML”) dla psów od 43 cm i poniżej 50 cm wysokości w kłębie (klasa opcjonalna, pies może startowac w kategorii ,,M” lub ,,L”)

Large („L”) dla psów od 43 cm wysokości w kłębie

Jakie warunki musi spełniać pies żeby trenować?

  • Przede wszystkim musi być zdrowy. Dobrze jest skonsultować się z lekarzem weterynarii, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania
  • Pies musi być w dobrej kondycji fizycznej, nie może mieć nadwagi
  • Pies musi umieć pracować w grupie innych psów oraz wracać na komendę

Jak się przygotować na zajęcia?

  • Nie karmimy psa kilka godzin przed szkoleniem
  • Zabieramy ze sobą smakołyki, które będą pomocne do nauki. Wskazane są miękkie, małe kawałki. Nie polecam psich ciasteczek ani suchej karmy
  • Ulubioną zabawkę psa, sznurek, ringo, piłeczkę
  • Dla siebie sportowe obuwie. Dobrze jest zaopatrzyć się w korki – zapobiega to ewentualnym poślizgom na trawie
  • Kiedy ćwiczymy? Dokładne terminy spotkań umawiamy wspólnie.

Ile to kosztuje?

Koszt zajęć Agility wynosi 400 zł za 10 spotkań + 100 zł jednorazowe wpisowe

 

Close Menu